software center, download, programy, pliki, teledyski, mp3
Menu główne


strona główna
darmowy download
baza artykułów i porad
kontakt z nami
Programy
line Systemy
line Artykuły PDF

Security

line Skanery
line Sniffery
line Security

Windows

line Użytkowe
line Przeglądarki graficzne
line Kodeki
line Narzędzia plikowe
line Narzędzia dyskowe
line Narzędzia systemowe
line Sterowniki
line Szyfrowanie danych
line Zarządzanie hasłami
line Zarządzanie rejestrem
line Łaty i Patche
line Zarządzanie pamięcią
line Synchronizacja czasu
line Nagrywanie płyt
line Free Antivirus (Darmowe Antyvirusy)
line Sterowniki
line Obróbka dźwięku
line Edycja wideo

Internetowe

line Bezpieczeństwo
line Programy p2p
line Komunikatory
line Dodatki do przeglądarek
line Klienty poczty elektronicznej
line Narzędzia Antyspamowe
line Przeglądarki grup dyskusyjnych
line Przeglądarki Offline
line Serwery poczty elektronicznej
line Telefonia komórkowa
line Wyszukiwarki internetowe
line Zdalny dostęp
line Cybernianie
line Klienty FTP
line Narzędzia internetowe
line Prywatnośc
line Przeglądarki internetowe
line Serwery FTP
line Serwery WWW
line Wspomagacze ściągania
line Zarządzanie siecią lokalną

Tuning Systemu

line Diagnostyka i testowanie
line Inne
line Rozszerzenia pulpitu
line Tapety na pulpit
line Tuning Systemu
line Ikony
line Powłoki
line Tuning sprzętu
line Wygaszacze ekranu

Programowanie

line Kompilatory
line Biblioteki i komponenty
line Bazy danych
line Edytory programistyczne
line Środowiska programistyczne
line Debugery
line Tworzenie wersji instalacyjnych

Webmastering

line Użytkowe
line Kursy

Linux

line Użytkowe
line Internetowe
line Multimedialne

Programy biurowe

line Programy dla firm
line Pakiety biurowe
line Administracja
line Edytory tekstu
line Grafika prezentacyjna
line Kadry i płace
line Wspomaganie projektowania
line Zarządzanie projektami
line Bazy danych
line Finanse i księgowośc
line Handel
line Programy ewidencyjne
line Zarządzanie informacją osobistą (PIM)
Nasze serwisy

Programy download
Bramka SMS
Download
Gry
Gry Online
Linux
Muzyka
Newsy
Programowanie
Program TV
Śmieszne Filmy
Teledyski
Kobiety


Czy istnieje ochrona przed szkodnikami wykorzystującymi luki w Javie?
Dodano dnia: 17.09.2013, przez: speed
W ciągu minionych sześciu miesięcy dwa miliony użytkowników stanowiło cel cyberataków z wykorzystaniem szkodliwych programów infekujących poprzez luki w Javie.

Eksperci z Kaspersky Lab przeprowadzili badanie dotyczące jednej z najpopularniejszych metod atakowania komputerów - wykorzystywania pakietów exploitów, czyli szkodliwych programów infekujących poprzez luki w zabezpieczeniach legalnego oprogramowania. Według badaczy ulubionym narzędziem cyberprzestępców są obecnie exploity Javy. Nie jest to żadną niespodzianką, biorąc pod uwagę fakt, że tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykryto ponad 161 luk w JRE (Java Runtime Environment). Od marca do sierpnia 2013 r. chmura Kaspersky Security Network zarejestrowała ataki wykorzystujące exploity Javy, których celem było ponad 2 miliony użytkowników...


Podczas badania eksperci z Kaspersky Lab próbowali ustalić, w jaki sposób infekowane były komputery przy użyciu pakietu exploitów BlackHole - jednego z najpopularniejszych narzędzi cyberprzestępców (obok takich pakietów jak Nuclear Pack, Styx Pack oraz Sakura). BlackHole zawiera exploity wykorzystujące luki w takich aplikacjach jak Adobe Reader, Adobe Flash Player, Oracle Java oraz innym popularnym oprogramowaniu. Ponieważ działanie wszystkich pakietów exploitów opiera się na podobnym schemacie, eksperci z Kaspersky Lab wybrali trzy exploity Javy z zestawu BlackHole, aby przedstawić zasady działania takich pakietów.

Na przykładzie BlackHole pokazano również interakcję komponentów ochrony ze szkodliwym kodem na różnych etapach, łącznie z etapem wywoływania exploitów wykorzystujących określone luki w zabezpieczeniach:

blokowanie strony startowej pakietu exploitów (tj. pierwszej strony pakietu exploitów po tym, jak użytkownik zostanie przekierowany z legalnej witryny); wykrywanie przy użyciu modułu ochrony plików (jeżeli mimo to użytkownik trafi na stronę startową pakietu exploitów); wykrywanie exploitów w oparciu o sygnatury (w przypadku gdyby rozwiązanie bezpieczeństwa nie wykryło strony startowej pakietu exploitów); proaktywne wykrywanie exploitów (przydatne, jeżeli żaden komponent ochrony opartej na sygnaturach nie wykryje niczego szkodliwego podczas skanowania zawartości pakietu exploitów i exploit zdoła się uruchomić); wykrywanie pobranego szkodliwego oprogramowania (jeżeli exploit uniknie wykrycia, próbuje pobrać szkodliwą funkcję i uruchomić ją na komputerze ofiary).

"Dzisiaj jeżeli cyberprzestępca chce zainfekować komputery, powiedzmy modyfikacją trojana ZeuS, musi tylko kupić stworzony wcześniej pakiet exploitów, skonfigurować go i zwabić możliwie jak największą liczbę potencjalnych ofiar na jego stronę docelową. Problem 'czarnych dziur' nadal jest aktualny mimo badań nad mechanizmem infekcji pakietów exploitów oraz wszechstronnych rozwiązań oferowanych przez producentów ochrony. W przypadku Javy producent oprogramowania dość szybko reaguje na nowo wykryte luki i publikuje odpowiednie łaty. Jednak użytkownicy końcowi zwykle nie śpieszą się z instalowaniem aktualizacji, a cyberprzestępcy przejmują inicjatywę, tworząc nowe szkodliwe programy wykorzystujące znane braki w zabezpieczeniach" - powiedział Wiaczesław Zakorzewski, szef grupy zajmującej się badaniami dotyczącymi luk w zabezpieczeniach, Kaspersky Lab.

Jak dotąd pakiety exploitów zapewniały cyberprzestępcom niezwykle skuteczny sposób infekowania komputerów, w przypadku gdy nie zainstalowano na nich żadnego systemu bezpieczeństwa i istnieje co najmniej jeden popularny pakiet oprogramowania z niezałataną luką. Nie jest żadną niespodzianką, że infekcje z wykorzystaniem pakietów exploitów stanowią popularną metodę wśród cyberprzestępców: jest ona bardzo trudna do wykrycia dla niedoświadczonego użytkownika, szczególnie gdy nie korzysta on z żadnego rozwiązania bezpieczeństwa.

Proces rozpoczyna się od przekierowania użytkownika na stronę docelową exploitów. W tym celu cyberprzestępcy wykorzystują szeroką gamę metod, w tym wiadomości spamowe zawierające odsyłacze do takich witryn. Jednak najgroźniejsza sytuacja ma miejsce wtedy, gdy cyberprzestępcy włamią się na legalne strony i wstrzykną do nich swój szkodliwy kod. W takich przypadkach wystarczy, że użytkownik odwiedzi znajomą stronę, a zostanie przeprowadzony na niego atak drive-by i pakiet exploitów rozpocznie swoje "podstępne" działanie. Cyberprzestępcy mogą również wykorzystać legalne systemy reklamowe i banery prowadzące na szkodliwe strony.

Jedynym pewnym sposobem zapobiegnięcia atakowi jest dopilnowanie, aby na komputerze nie zostało zainstalowane żadne oprogramowanie, którego wymaga pakiet exploitów. Jak tylko użytkownik odwiedzi stronę docelową, cyberprzestępcy pobiorą informacje z komputera ofiary, w tym dotyczące wersji systemu operacyjnego, przeglądarki internetowej i wszystkich zainstalowanych wtyczek, konfiguracji lokalnych języków itd. Jeżeli cyberprzestępcy zauważą, że istnieje wymagana kombinacja - a w przypadku luk wykrytych w popularnych pakietach, takich jak Adobe Reader, Adobe Flash Player oraz Oracle Java, taka kombinacja zwykle istnieje - wtedy zostaną wybrane odpowiednie expoity w celu przeprowadzenia ataku na dany komputer.

Kolejnym powodem, dla którego cyberprzestępcy mogą zaprzestać ataku, jest próba uniknięcia wykrycia przez ekspertów z firm antywirusowych lub innych badaczy. Na przykład, cyberprzestępcy mogą umieścić na "czarnej liście" adresy IP wykorzystywane przez firmy badawcze, zablokować uruchamianie exploitów na maszynach wirtualnych itd.

Więcej informacji na temat ataków wykorzystujących luki w popularnym oprogramowaniu znajduje się w serwisie SecureList.pl prowadzonym przez Kaspersky Lab.

Źródło: KasperskyLab

Artykuły
line Bezpieczeństwo
line Linux
line Programowanie w Delphi
line Programowanie
line Programowanie [Grafika]
line Kody do gier
line Sprzęt
line Pojęcia komputerowe
Najczęściej czytane
-Podstawy programowa...
-Samba - Linux, inst...
- Łamanie haseł unik...
-Rodzaje hakerskich ...
-Wtyczki przeglądark...
-Skrypty JavaScript ...
- Sniffing
-Kurs TP - podstawy
-Polecenia Linuxa
-Wstep do programowa...
-Usługi zdalnego dos...
-Kurs Pisania OS - c...
-Syntezatory mowy
-Metody wykorzystywa...
-Administracja syste...
Polecamy
sesje zdjęciowe
programy download hacking program tv bramka sms teledyski kody do gier
trailery filmiki gry online antywirusy artykuły tutoriale systemy
© 2006-2009 haksior.com. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Design by jPortal.info
0.012 |